Zalety i wady opieki naprzemiennej

Adwokat Piaseczno - Halina Strupczewska > BLOG > Zalety i wady opieki naprzemiennej

Opieka naprzemienna? A cóż to nowego wymyślili prawnicy, żeby utrudnić ludziom życie?
Jeżeli chcesz się rozwieść lub rozstać z dotychczasowym parterem, albo to partner lub małżonek nie chcą już z Tobą dalej być, a Ty nie wyobrażasz sobie widywania dziecka tylko od święta, możesz starać się o to, by opieka nad nim odbywała się naprzemiennie. Jak sama nazwa wskazuje, polega to na tym, że przez pewien czas dziecko mieszka z mamą, po czym przenosi się do taty, i tak na okrągło…

Czy jest to dobre rozwiązanie? To pytanie coraz częściej pada w mojej kancelarii, chociaż po odpowiedź należałoby się udać raczej do dobrego psychologa, niż do adwokata.

Jeśli zastanawiasz się nad opieką naprzemienną, radziłabym najpierw zadać sobie kilka ważnych pytań i szczerze na nie odpowiedzieć:
– co jest najważniejsze dla mojego dziecka?
– co dla mnie jest najważniejsze w wychowaniu dziecka?
– czy ja sam chciałbym się przeprowadzać z jednego domu do drugiego co dwa tygodnie?
– czy chcę tego dla mojego dziecka?
– co moje dziecko dzięki temu zyska, a co może stracić?
I co bardzo istotne: czy Twoje relacje z eks-partnerem są na tyle dobre lub chociażby poprawne, że będziecie w stanie bezkonfliktowo się komunikować i uzgadniać na bieżąco pewne rzeczy? I czy Twój eks akceptuje ten rodzaj opieki? Brak porozumienia na podstawowym poziomie codziennej „obsługi dziecka” w opiece naprzemiennej może zamienić życie Twoje i dziecka w piekło na ziemi.

Jeśli rachunek zysków i strat przekonuje Ciebie i Twojego eks-partnera do opieki naprzemiennej, sugeruję, aby zapis o jej sprawowaniu znalazł się w tzw. porozumieniu wychowawczym podpisanym przez rodziców, a jeśli jesteście już w sądzie, czy to za sprawą rozwodu, czy sprawy o kontakty lub ustalenie miejsca zamieszkania dziecka – ważne jest, aby zapis o opiece naprzemiennej znalazł się w orzeczeniu sądowym. Ma to również znaczenie dla uzyskiwania i podziału świadczeń z tytułu 500+, więc warto o tym pamiętać.

Czy z opieki naprzemiennej można się wycofać? Jeżeli wydawało Ci się, że opieka naprzemienna będzie cudownym lekiem dla Twojej rodziny, a życie pokazuje się, że to rozwiązanie zupełnie się nie sprawdza, zawsze można dążyć do zmiany formy opieki nad dzieckiem. Problem pojawia się wówczas, kiedy drugi rodzic za wszelką cenę chce jej dalszego utrzymania. Jeśli sprawa trafi do sądu, trzeba liczyć się z koniecznością badania dziecka i rodziców przez psychologów z OZSS (dawnego RODK) czyli ośrodka sporządzającego opinie sprawach rodzinnych dla sądów. Z mojej praktyki wynika, że dużo trudniej jest przekonać sąd do wprowadzenia opieki naprzemiennej, niż do jej zlikwidowania i zastąpienia „normalnymi” kontaktami.

1 Comment

  • Polecam
    10 lipca 2019 @ 17:13

    Witam,
    Pana ,artykuł, uważam za najlepszy jaki do tej pory udało mi się przeczytać w tym temacie. Bardzo mi się podoba ja stara sie Pan w nim zasugerowac by rodzice postawili się w sytuacji dziecka. Zwłaszcza pod uwagę należy brać ciągłe przeprowadzki. Wiele lat temu pracowałam jako wdrozeniowiec systemuIT. I dużo czasu przyszło mi mieszkac w drugim mieście. Ciagle żyłaam na walizkach. To bardzo wyczerpujace i trudne. Proponuje wpierw przezc 3 miesiace tak żyć dorosłym. I wtedy ocenić. A to tylko 3! miesiące. Pozostawianie co chwila kolegów, zwierzaków ect. Na taka opieke zdecydowała sie przyjaciolka dla swojego synka. I jej teraz 12 syn mówi, że nie znosi tych przeprowadzek. Bo jak się dobrze poczuje w jedym domu to mu karzą sie przenosic do drugiego domu i tak w kółko. Do tego sytuacje w obu domach są zupełnie inne. Inne zasady w nich panują. W jednym domu wychowuje sie 3 dzieci w drugim on sam. Więc dziecko ciagle porównuje. Dwa domy oznaczaja tez rozmytą odpowiedzialność.

    Pozdrawiam serdecznie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *